| Brand | Epson |
| EAN | 8715946614922 |
| ASIN | B01LKQFUWK |
| Model | C11CF73401CA |
| MPN | C11CF73401CA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour display | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC,MiniSD,MiniSDHC,SD,SDHC,SDXC |
| Copying | Color copying |
| Depth | 300 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C6,DL |
| Ethernet LAN | No |
| Faxing | No |
| Height | 169 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Scan technology | CIS |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Standard interfaces | USB,Wireless LAN |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| Weight | 4.70 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 489 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |