A sleek right‑hand vertical mouse that keeps wrists relaxed, offering a 1750 dpi optical sensor, four tactile buttons, one scroll wheel, and a rechargeable Li‑Ion battery up to 50 h. It connects via Bluetooth or USB‑2.0 RF for Windows, Mac, and Linux use.
| Brand | R-Go Tools |
| EAN | 6956993300020 |
| ASIN | B00B587F86 |
| Model | RGOHEWL |
| MPN | RGOHEWL |
| SKU | RGOHEWL |
| Batteries included | Yes |
| Battery capacity | 480 mAh |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Buttons quantity | 4 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Charging port type | Mini-USB Type-B |
| Colour | Black |
| Connection Type | USB 2.0 |
| Country of origin | China |
| Depth | 105 mm |
| Device interface | RF Wireless |
| Dimensions | 8.3 (W) x 10.5 (D) x 7.6 (H) cm |
| Form Factor | Right-hand |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Height | 76 mm |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manufacturer | Ergoguys, LLC |
| Minimum system requirements | Y |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1750 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Package depth | 134 mm |
| Package Height | 92 mm |
| Package width | 103 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power | Battery |
| Power source | Batteries |
| Purpose | Gaming |
| Receiver included | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Weight | 150 g |
| Width | 83 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |