| Brand | Sony |
| EAN | 4548736018969 |
| MPN | DSCRX10M2.CE3 |
| ASIN | B00ZUFRCHY |
| Model | DSCRX10M2.CE3 |
| SKU | DSCRX10M2.CE3 |
| AC adapter included | Yes |
| Auto focus AF points | 25 |
| Auto focusing AF modes | Continuous Auto Focus, Single Auto Focus |
| Batteries included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | NP-FW50 |
| Battery weight | 48 g |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundle with lens | Nee |
| Cables included | USB |
| Camera shutter speed | 32000 s |
| Camera type | Sony Cyber-shot RX10II |
| Colour | Black |
| Depth | 102.2 mm |
| Digital zoom | 33x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display Diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 1228800 pixels |
| Energy Star certified | No |
| Fastest camera shutter speed | 1/32000 s |
| Filter size | 6.2 cm |
| Flash modes | Auto, Flash off, Flash on, Slow synchronization |
| Focal length range | 24 - 200 mm |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | Yes |
| HDMI connector type | Micro |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 88.1 mm |
| Image formats supported | JPG,RAW |
| Image processor | BIONZ X |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO Sensitivity | 25600 |
| Lens structure | 14/11 |
| Light exposure correction | ± 3EV (1/3EV step) |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, auto, manual, shutter priority AE |
| Light metering | Centre-weighted, Evaluative (Multi-pattern), Spot |
| Maximum image resolution | 5472x3648 |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Megapixel | 20.2 MP |
| Near field communication | Yes |
| Number of aspheric elements | 7 |
| Optical zoom | 83 x |
| Photo effects | Vivid |
| Photographer type | Expert |
| PictBridge | No |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Landscape, Night, Night portrait, Portrait, Sports, Sunset, Twilight |
| Self-timer | 5.10 s |
| Self-timer delay | 2,5,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Touch screen | N |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vari-angle LCD display | Y |
| Video formats supported | AVCHD |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 5760x1440 |
| Viewfinder | Yes |
| Weight | 770 g |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Shade |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 129 mm |