| Brand | Samsung |
| EAN | 5054533617421 |
| ASIN | B00J59YC2Y |
| Model | LS22D300HY/XU |
| MPN | LS22D300HY/XU |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 31 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | VGA |
| Depth | 53.1 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | B |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| Height | 310.8 mm |
| Height adjustment | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Package depth | 115 mm |
| Package Height | 377 mm |
| Package width | 573 mm |
| Panel mounting interface | No |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.24825 x 0.24825 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -1 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | No |
| Weight | 2.65 kg |
| Width | 511.6 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |