| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086989916 |
| ASIN | B013UVH1DE |
| Model | LS23E65UDS/EN |
| MPN | LS23E65UDS/EN |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Audio output | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | USB,VGA |
| Card reader integrated | No |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 55.3 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Feet colour | Black |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 321.4 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| No flickering | Yes |
| Package depth | 397 mm |
| Package Height | 186 mm |
| Package width | 620 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | PLS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -1 - 95° |
| Pixel pitch | 0.2652 x 0.2652 mm |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption (off) | 0.005 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Sleep timer | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.69 kg |
| Width | 542.9 mm |