| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090163968 |
| ASIN | B082RK6YZD |
| MPN | LS27R650FDUXEN |
| SKU | LS27R650FDUXEN |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 35 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Certification | Windows 10 |
| Colour | Blue, Grey |
| Colour gamut | 72% |
| Colour name | DARK BLUE GRAY |
| Depth | 76.2 mm |
| Display area | 597.888mm x 336.314mm |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Displayport Version | 1.2 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Grey |
| Game mode | Yes |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 361.6 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Package depth | 215 mm |
| Package Height | 435 mm |
| Package type | box |
| Package width | 685 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 2 |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1280x720 |
| Supported video modes | 720 p |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 24° |
| USB Type-A | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.2 kg |
| Width | 612.3 mm |
| Width without stand | 61.2 cm |