| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088776675 |
| ASIN | B071R31J4T |
| Model | LS22E65UDSG/EN |
| MPN | LS22E65UDSG/EN |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | DVI,DisplayPort |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 55.9 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 302.3 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Power |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| No flickering | Yes |
| Number of upstream ports | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 375.9 mm |
| Package Height | 185 mm |
| Package width | 576.6 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | PLS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -1 - 95° |
| Pixel pitch | 0.24825 x 0.24825 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption (off) | 0.005 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 2.0 |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.27 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 505.5 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |