| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088776682 |
| ASIN | B071H4YN2S |
| Model | LS24E45UDLG/EN |
| MPN | LS24E45UDLG/EN |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | DVI,DisplayPort |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 55.8 mm |
| Display | LED |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 330.2 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Power |
| Maximum power consumption | 28 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| No flickering | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating temperature | 10 |
| Package depth | 406.4 mm |
| Package Height | 185.4 mm |
| Package width | 632.4 mm |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | TN |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.2715 x 0.2715 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption | 25 W |
| Power consumption (off) | 0.005 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Recyclable material | 30% |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Weight | 3.76 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 553.7 mm |