| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090163951 |
| ASIN | B08237CW9N |
| MPN | LS24R652FDUXEN |
| SKU | LS24R652FDUXEN |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cables included | AC,HDMI,HDMI-DVI,USB |
| Case colour | Black |
| Colours | 16.7 M |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 200.5 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | x 1 |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Electrical Power Consumption | 0.3 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 40 W |
| Energy rating | A+ |
| FreeSync | Yes |
| G-Sync | No |
| Gaming | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDR Support | No |
| Height | 473.8 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED backlight | No |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum Horizontal View Angle | 178 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Number of upstream ports | 4 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 385 mm |
| Package Height | 215 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 605 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -2 - 92° |
| Power adaptor type | Internal |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 24 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 24° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Ports | x 4 (3.0 x 2, 2.0 x 2) |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | No |
| Viewable screen size | 60.4cm |
| Wall mountable | VESA |
| Weight | 3.3 kg |
| Width | 539.4 mm |