| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088440842 |
| ASIN | B01HRYQCYE |
| Model | Samsung S27E330 |
| MPN | Samsung S27E330 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 48 kWh |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,VGA |
| Certification | EMC, CE |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 95.1 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Feet colour | Black |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 385.3 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| No flickering | Yes |
| Package depth | 459 mm |
| Package Height | 155 mm |
| Package width | 717 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 4.5 kg |
| Width | 643.4 mm |