| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086733038 |
| ASIN | B013DUSOZG |
| Model | LT28E310EW/EN |
| MPN | LT28E310EW/EN |
| SKU | LT28E310EW/EN |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Dolby Digital Plus, DTS Studio Sound, DTS Premium Sound 5.1 |
| Auto power off | Yes |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 52.7 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 69.8 cm (27.5") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 383.6 mm |
| Number of OSD languages | 27 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 158 mm |
| Package Height | 505 mm |
| Package width | 798 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | TM1240 |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | No |
| Stand included | Yes |
| Tv tuner integrated | Yes |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.85 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 643.4 mm |