| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643927202 |
| ASIN | B07WH6P7MB |
| MPN | LC32F39MFUUXEN |
| SKU | LC32F39MFUUXEN |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 45 kWh |
| Audio input | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cables included | AC,HDMI |
| Certification | CE |
| Depth | 30.4 mm |
| Display Diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI in | Nein |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 428 mm |
| Height adjustment | No |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Nvidia g-sync | Yes |
| Package depth | 186 mm |
| Package Height | 497 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 798 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | VA |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| RMS rated power | 5 W |
| Screen shape | Curved |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -1 - 22° |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 5.5 kg |
| Width | 724.3 mm |