| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086472821 |
| MPN | 8806086472821 |
| ASIN | B00OHW1Y1Q |
| Model | LH55OMDPWBC/EN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AC3 |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 9.3 mm |
| Bezel width bottom | 6.5 mm |
| Bezel width side | 7.8 mm |
| Built-in speakers | No |
| Cables included | AC,VGA |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Component video in | 1 |
| Computer system | Yes |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Depth | 139.5 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Energy efficiency class | D |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 2 |
| Height | 698.2 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Image formats supported | JPG,PNG |
| Infrared data port | Yes |
| Internal memory | 1.5 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 495 W |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating system installed | Linux |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Panel type | SPVA |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption | 300 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Processor model | Cortex-A9 |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RS-232C | Yes |
| Touchscreen | No |
| TVI port | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,H.264,MPEG1,MPEG2,VC-1,VP8 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 24 kg |
| Width | 1227.4 mm |