| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643877552 |
| ASIN | B07TWW8XD5 |
| MPN | LH82QPR8BGCXEN |
| SKU | LH82QPR8BGCXEN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Cables included | AC |
| Computer system | Yes |
| Depth | 34.8 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display Diagonal | 2.08 m (82") |
| Display number of colours | 10.7 billion colors |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Display type | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | D |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 8K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Height | 1055.6 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Package depth | 260 mm |
| Package Height | 1224 mm |
| Package width | 2039 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Pixel pitch | 78.36 x 235.08 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RMS rated power | 60 W |
| RS-232C | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 50 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1835 mm |