| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088997582 |
| ASIN | B077VRJGHB |
| MPN | LH49DCJPLGC |
| Model | LH49DCJPLGC/EN |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 0.685" (1.74 cm) |
| Bezel width bottom | 0.728" (1.85 cm) |
| Bezel width side | 0.846" (2.15 cm) |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC |
| Color gamut | 72% |
| Colour | Black |
| Component video in | 1 |
| Computer system | Yes |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Depth | 2.92" (74.2 mm) |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display diagonal | 49" |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDR Support | No |
| Heat dissipation | 412.6 BTU/h |
| Height | 25.6" (650 mm) |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Included accessories | 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide 1 x Warranty Card |
| Internal memory | 512 GB |
| Internal storage capacity | 0.179 GB |
| L2 cache | 128 KB |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating system installed | Samsung Proprietary OS |
| Panel type | D-LED BLU |
| PC Audio in | Yes |
| Pitch Size | 0.18642(H) x 0.55926(V) |
| Pixel pitch | 0.00734 x 0.0220" (0.186 x 0.559 mm) |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 57 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Usage Switched on | 121 W |
| Processor family | MIPS |
| Processor model | 24K |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 75Hz |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Speaker configuration | 10W x2 |
| Speakers | Yes |
| Touchscreen | No |
| TVI port | Yes |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA | 200 x 200 |
| VESA Mounting | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 22.3 lbs (10.1 kg) |
| Weight with stand | 10.1 kg |
| Width | 44" (1118.8 mm) |