| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643497606 |
| ASIN | B07Q1K1578 |
| Model | UM46N-EÉcran |
| MPN | UM46N-EÉcran |
| SKU | UM46N-EÉcran |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Color Bit Depth | 8-Bit (16.7M Colours) |
| Color gamut | 72% |
| Depth | 96.3 mm |
| Design | Video wall |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display Diagonal | 116.8 cm (46") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio | 4000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Edition | UM46N-E |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDR Support | No |
| Height | 574.6 mm |
| LED backlighting type | Direct-LED DID |
| Panel Coating | Non-Glare |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Panel type | D-LED DID |
| PC Audio in | Yes |
| Pitch Size | 0.53025 x 0.53025mm |
| Placement supported | Indoor |
| Position Adjustment | Pivot |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Usage Switched on | 79 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RS-232C | Yes |
| Speakers | No |
| Touchscreen | No |
| VESA mounting | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 15.7 kg |
| Width | 1020 mm |