| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090672590 |
| ASIN | B08BG5GMB3 |
| MPN | SM-A315GZKUEUE |
| SKU | SM-A315GZKUEUE |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| AC adapter included | Yes |
| Ant+ enabled | No |
| App distribution platform | Google Play |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Colour name | Prism Crush Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 97 h |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Depth | 8.6 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Display Diagonal | 16.3 cm (6.4") |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display type | SAMOLED |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Google applications | Gmail,Google Chrome,Google Play,YouTube |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 159.3 mm |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Platform | Android |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Product colour | Black |
| Rear camera type | Quad camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Screen shape | Flat |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 46.2 GB |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording modes | 1080p |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Weight | 185 g |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 73.1 mm |