Gold Samsung Galaxy A6 sports a 5.6‑inch Super AMOLED screen, 32 GB storage expandable to 256 GB, and a 16‑MP rear camera with LED flash. It runs Android 8 on an Exynos 7870 octa‑core, powered by 3 GB RAM and a 3000 mAh battery for long use. Features include NFC, fingerprint sensor, GPS/GLONASS/BeiDou, Bluetooth 4.2, Wi‑Fi, and a 3.5 mm jack.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643348137 |
| ASIN | B07DPQKJMR |
| Model | SM-A600FZDIBTU |
| MPN | SM-A600FZDIBTU |
| SKU | SM-A600FZDIBTU |
| 2G Band | GSM 850/900/1800/1900 |
| 2G standards | GSM |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 3g UMTS band | Band 1, Band 2, Band 5, Band 8 |
| 3G UMTS Frequency | 2100, 1900, 850, 900 |
| 4G LTE Band | Band 1, Band 3, Band 5, Band 7, Band 8, Band 20, Band 38, Band 40 |
| 4G LTE Frequency | FDD 2100, FDD 1800+, FDD 850, FDD 2600, FDD 900, FDD 800 DD, TDD 2600, TDD 2300 |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit architecture | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Additional features | Bixby Vision |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 18.5:9 |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Body colour | Gold |
| Clock speed | 1.6 GHz |
| Colour depth | 16.7 million colours |
| Colour name | Dorado |
| Compatible memory cards | microSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 70 h |
| Coprocessor | No |
| Data transmission | GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, HSPA+, FDD-LTE, TDD-LTE |
| Depth | 7.7 mm |
| Diagonal size | 5.6" |
| Display Diagonal | 14.2 cm (5.6") |
| Display format | HD+ |
| Display resolution | 1480 x 720 |
| Display type | SAMOLED |
| Fingerprint reader | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form factor | Touch |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera flash | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 149.9 mm |
| Included accessories | Power adapter |
| Input device | Multi-touch |
| Integrated Components | Rear-facing camera, front-facing camera, voice recorder, navigation, digital player |
| Intelligent assistant | Bixby |
| Internal memory capacity | 32 GB |
| Light source | LED flash |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Messaging services | SMS, MMS |
| Mobile broadband generation | 4G |
| Navigation | GPS, GLONASS, BeiDou |
| Operating system | Android 8.0 Oreo |
| Payment technology | Samsung Pay |
| Pixel density | 294 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor core qty | 8-core |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor model | 7870 |
| Proximity sensor | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Removable Battery | No |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Rounded display corners | No |
| SAR Value | 1.386 W/kg (body) / 0.487 W/kg (head) |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Sensors | Accelerometer, proximity sensor, gyro sensor, hall sensor, RGB sensor, geomagnetic sensor |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | Nano SIM |
| Stylus included | No |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, WMA, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, RTTTL, RTX, OTA, MID |
| Supported Digital Video Standards | MKV, FLV, AVI, MPEG-4, WMV, ASF, 3GP, M4V, WebM, 3G2 |
| Supported social networks and blogs | Yes |
| Talk time | 1200 minutes |
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Type | Samsung Exynos 7 Octa |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 22.1 GB |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Video resolutions | 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps |
| Weight | 162 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 70.8 mm |
| Wireless Interface | NFC, IEEE 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.2 LE, ANT+/ANT |