Enjoy a sharp 1920×1080 display on a 10.6‑inch TFT screen, powered by an Intel Core m3 2.6 GHz chip with 4 GB RAM for fluid multitasking. The tablet includes a fingerprint sensor, microSD slot, Bluetooth 4.1, Wi‑Fi 5, and a 4000 mAh battery that lasts up to nine hours while staying slim at 8.9 mm and weighing just 648 g.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088841748 |
| ASIN | B074GVXTFT |
| Model | SM-W620NZKBBTU |
| MPN | SM-W620NZKBBTU |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,FLAC,M4A,MP3,WAV,WMA |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black,Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down frequency | 600 MHz |
| Depth | 8.9 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 26.9 cm (10.6") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | TFT |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Height | 179.1 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 65536 MB |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum battery life | 9 h |
| Maximum memory card size | 262144 MB |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| Platform | Windows |
| Position location | Yes |
| Processor ARK ID | 95449 |
| Processor boost frequency | 2.60 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2ZY |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ m3 |
| Processor frequency | 1.00 GHz |
| Processor model | m3-7Y30 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 20 x 16.5 mm |
| Processor socket | BGA 1515 |
| Stepping | H0 |
| Storage media | Flash |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 4.5 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Touch Technology | Multi-touch |
| USB 3.0 Type-C | 1 |
| User Memory | 34816 MB |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WMV |
| Video recording | Yes |
| Weight | 648 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 261.2 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home,Windows 10 Pro |