Black Samsung Galaxy J5 Duos sports a 5.2" SAMOLED screen, dual‑SIM LTE, 13MP rear camera with flash, 2 GB RAM, 16 GB storage expandable to 128 GB, Android 6.0, 3100 mAh battery, Bluetooth 4.1 and Wi‑Fi.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088421865 |
| ASIN | B01GVAU6HY |
| Model | SM-J510FZKUTPH |
| MPN | SM-J510FZKUTPH |
| 2G standards | GSM |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Binding | Accessory |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HID,HOGP,HSP,MAP,OPP,PAN,PBAP,SAP |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Color | black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Continuous audio playback time | 71 h |
| Depth | 8.1 mm |
| Display Diagonal | 13.2 cm (5.2") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display type | SAMOLED |
| Yes | |
| EANList | 8806088421865 |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 145.8 mm |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| ItemDimensions | 31, hundredths-inches, 571, hundredths-inches, 33, hundredths-pounds, 283, hundredths-inches |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| PackageDimensions | 180, hundredths-inches, 600, hundredths-inches, 66, hundredths-pounds, 310, hundredths-inches |
| Packagequantity | 1 |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| ProductGroup | Wireless |
| Producttypename | PHONE |
| Proximity sensor | Yes |
| Publisher | Samsung |
| Rear camera flash | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | MicroSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 158 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 72.3 mm |
| Zoom capability | Yes |