Experience the Samsung Galaxy S20 Cloud Pink with a 6.2‑inch Dynamic AMOLED screen, 120 Hz refresh, Exynos 990 CPU, 8GB RAM, 128GB storage, triple camera array (12MP wide, 64MP telephoto, 12MP ultra‑wide), 4000mAh battery, Dolby Atmos sound and fast charging in a sleek, water‑resistant design.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090322242 |
| ASIN | B084GQ4XTF |
| MPN | SM-G980FZIDEUA |
| SKU | SM-G980FZIDEUA |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G standards | HSDPA,HSPA+,HSUPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,APE,AWB,DFF,DSF,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | USB Type-C |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Colour name | Cloud Pink |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Depth | 7.9 mm |
| Digital zoom | 30x |
| Display Diagonal | 15.8 cm (6.2") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display resolution | 3200 x 1440 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Yes | |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play |
| Gyroscope | Yes |
| Height | 151.7 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,HEIF,JPEG,PNG,WBMP,WEBP |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| MIMO | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Multi-shot | Yes |
| Night mode | Yes |
| Operating system installed | Android 10.0 |
| Optical zoom | 3x |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Pixel density | 563 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor frequency | 2.73 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 990 |
| Protection features | Dust resistant,Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 9248 x 6936 pixels |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rounded display corners | Yes |
| Screen shape | Curved edge screen |
| Self-timer | Yes |
| Sim card type | NanoSIM + eSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Speakers | Stereo |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p,4320p |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vibrating alert | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Video stabilizer | Yes |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 163 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 69.1 mm |
| Wireless charging | Yes |
| Zoom capability | Yes |