Enjoy crisp 10.1‑inch PLS screen with 1920×1200 resolution, powered by a 1.6 GHz Exynos 7870 and 2 GB RAM. The tablet features 16 GB internal storage expandable to 200 GB, dual cameras (8MP rear, front), Bluetooth 4.2, Wi‑Fi 5, and a 7300 mAh battery for extended use.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088382685 |
| ASIN | B01HQ83R8A |
| Model | SM-T580NZWABTU |
| MPN | SM-T580NZWABTU |
| AC adapter included | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 8.2 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | PLS |
| Yes | |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Maps,Google Play,Google Talk |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 254.2 mm |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 200 GB |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 6.0 |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor model | 7870 |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 525 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 155.3 mm |