A lightweight 7‑inch white tablet with a 1280×800 TFT display, powered by a 1.3 GHz quad‑core T‑Shark processor and 1.5 GB RAM. It offers 8 GB internal storage expandable to 200 GB via microSD, Android 5.1, Wi‑Fi Direct, Bluetooth 4.0, dual cameras (2 MP front, 5 MP rear), GPS/GLONASS, and a 4000 mAh battery for long sessions.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088294704 |
| ASIN | B01DRFF1JO |
| Model | SM-T280NZWABTU |
| MPN | SM-T280NZWABTU |
| SKU | SM-T280NZWABTU |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio | Microphone, speaker |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MID,MIDI,MP3,MP4,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bezel width | 2.3 mm |
| Bezel width side | 1.2 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Browsing time Wi-Fi | 11 h |
| Built-in fan | No |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort |
| Card reader integrated | Yes |
| Chipset | ASMedia - ASM1352R |
| Colour | White |
| Colour depth | 16 million colours |
| Colour gamut | 72% |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Component video in | 1 |
| Computer system | Yes |
| Continuous audio playback time | 100 h |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Contrast ratio | 3500:1 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 8.7 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Device type | Mini tablet |
| Display diagonal | 7.0" |
| Display Diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | TFT |
| Display type | LED |
| Yes | |
| Yes | |
| Energy efficiency class | D |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP |
| Glonass | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Heat dissipation | 2176.9 BTU/h |
| Height | 169.6 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 2) Type micro-B |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| Included power plug types | AU,EU,NA,UK |
| Infrared data port | Yes |
| Input current | 1.3 |
| Internal memory | 1536 MB |
| Internal storage capacity | 8192 MB |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED DID |
| LED indicators | Activity, Power |
| Manual | Yes |
| Material | Plastic |
| Max supported capacity | 200 GB |
| Maximum memory card size | 204800 MB |
| Maximum power consumption | 187 W |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Number of cores | Quad-Core |
| On screen display | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating system | Android 5.1 |
| Operating system installed | Android |
| Output current | 3 A |
| Panel type | SPVA |
| Personal info management | Alarm clock, Calculator, Calendar, Notes |
| Pixel pitch | 0.53025 x 0.53025 mm |
| Plug and play | Yes |
| Plug type | Type M |
| Position location | Yes |
| Power consumption | 128 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Preloaded Software | Kids Mode, Samsung Smart Switch |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Quick installation guide | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Response time | 8 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct |
| Sensors | Accelerometer |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 3.0 |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage media | Flash |
| Storage media type | HDD, SSD |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, WMA, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, OTA, RTTTL/RTX, MID |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, AVI, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Technology | Lithium Ion |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| TVI port | Yes |
| UASP support | Yes |
| USB port | No |
| USB version | 2.0 |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Video compression formats | 3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video formats supported | AVC,H.264,MPEG1,MPEG2,VC-1,VP8 |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 1280x720 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 283 g |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 108.8 mm |
| Wireless Connectivity | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |