| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090715679 |
| ASIN | B08FCP43LS |
| 3G bands supported | 85090019002100 MHz |
| 4G bands supported | 70080090018001900210023002600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 4 |
| Colour | Gold |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Depth | 7 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 10.4" |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 2000x1200 |
| Display technology | TFT |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Form factor | Slate |
| Galileo | Yes |
| Graphics adapter family | Adreno |
| HD type | WUXGA+ |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 157.4 mm |
| Internal memory | 3072 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| Maximum memory card size | 1024000 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Mobile network connection | Yes |
| Operating system installed | Android 10 |
| Platform | Android |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Sim card type | NanoSIM |
| Storage media | Flash |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Weight | 476 g |
| Wi-Fi standards | 802.11a802.11b802.11gWi-Fi 4 (802.11n)Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 247.6 mm |