Durable black tablet featuring an 8‑inch TFT screen with 1280×800 resolution, 16 GB storage expandable to 256 GB via microSD, dual cameras (5 MP front, 8 MP rear), GPS/GLONASS, 4G LTE, NFC, Bluetooth 4.2, IP68 protection, a 4450 mAh battery, Android 7.1 Nougat and an S Pen for precise input.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643030094 |
| ASIN | B0784NVZ5S |
| Model | SM-T395NZKABTU |
| MPN | SM-T395NZKABTU |
| SKU | SM-T395NZKABTU |
| 2g | Yes |
| 2G bands primary SIM | 850,900,1800,1900 MHz |
| 2G standards | GSM |
| 3G | Yes |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4G | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio | Microphone, speaker |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 4450 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Browsing time 3G | 9 h |
| Browsing time 4G | 11 h |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Calculator | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour depth | 16 million colours |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 78 h |
| Depth | 9.9 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 8.0" |
| Display Diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | TFT |
| Yes | |
| Expansion slots | 1 x microSD |
| Flash type | LED |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form factor | Slate |
| Frame rate | 30 frames per second |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 5 MP |
| Glonass | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| GPS Support | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 127.9 mm |
| Included accessories | S Pen |
| Internal memory | 3072 MB |
| Internal storage capacity | 16384 MB |
| International Protection IP code | IP68 |
| LED backlight | Yes |
| Max supported capacity | 256 GB |
| Maximum memory card size | 262144 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Microphone in | Yes |
| Mobile High-Definition Link | No |
| Mobile network connection | Yes |
| Near field communication | Yes |
| Number of cores | 8-core |
| Operating system | Android 7.1 (Nougat) |
| Personal info management | Alarm clock, Calculator, Calendar, Events reminder, Notes, To-do list |
| Phone Book | Yes |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Protection features | Dust resistant,Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS/BeiDou |
| Security devices | Fingerprint reader |
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, gyro sensor, hall sensor, RGB sensor |
| Sim card type | NanoSIM |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, AVI, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSDXC |
| Talk time 3G | 25 h |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video features | Supported formats: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video playback | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080 p |
| Voice call | Yes |
| Weight | 419 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 214.7 mm |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 4.2 |