Enjoy a crisp 9.7‑inch Super AMOLED display with 2048×1536 pixels on this lightweight 386 g tablet, powered by a 1.8 GHz Snapdragon octa‑core and 3 GB RAM. It supports LTE, Wi‑Fi 802.11ac, dual cameras (8 MP rear, 2.1 MP front), 32 GB internal storage expandable to 128 GB, and offers up to 12 hours of video playback on a 5870 mAh battery.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088347851 |
| MPN | SM-T819NZWEXEF |
| ASIN | B01G8M98TW |
| Model | SM-T819NZWEXEF |
| SKU | SM-T819NZWEDBT |
| 2G bands primary SIM | 850,900,1800,1900 MHz |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G | Yes |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSPA+,HSUPA,UMTS |
| 4G | Yes |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Browsing time 3G | 8 h |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 103 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 4 |
| Coprocessor frequency | 1.4 GHz |
| Depth | 5.6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 24.6 cm (9.68") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2.1 MP |
| Geotagging | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Maps,Google Play,Google Talk,Google+ |
| GPS satellite | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.3 mm |
| Instant messaging IM | Yes |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Memory clock speed | 667 MHz |
| MIC port | Yes |
| Micro-USB 2.0 | 1 |
| MMS Multimedia Messaging Service | Yes |
| Near field communication | No |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 6.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Personal info management | Alarm clock,Calculator,Calendar,Notes,To-do list |
| Position location | Yes |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | MSM8976 |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Storage media | Flash |
| Talk time 3G | 28 h |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p,2160p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 386 g |
| Wi-Fi data rate | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 169 mm |