Experience vivid color on a 9.7‑inch Super AMOLED display with 2048×1536 resolution, powered by a quad‑core 1.9 GHz processor and 3 GB RAM. The tablet offers 32 GB internal storage expandable to 128 GB via microSD, dual cameras, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.1, GPS/GLONASS, and a long‑lasting 5870 mAh battery for up to 12 hours of video playback.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088053820 |
| ASIN | B014R8EO3Y |
| Model | SM-T810NZDEBTU |
| MPN | SM-T810NZDEBTU |
| SKU | SM-T810NZDEBTU |
| Accelerometer | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 109 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.3 GHz |
| Depth | 5.6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.3 mm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Microphone in | No |
| Operating system installed | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 389 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 169 mm |