| Brand | Samsung |
| EAN | 8806090952609 |
| ASIN | B08XNL1QTM |
| MPN | LS24A600NWUXEN |
| SKU | LS24A600NWUXEN |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 4.13 cm |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Displayports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | WQXGA |
| HDMI version | 1.4 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating temperature | 10 - 40 °C |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot angle | -2 - 92° |
| Power consumption | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 99% |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -2 - 25° |
| Touchscreen | No |
| USB Hub Version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A | 4 |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Width without stand | 54.2 cm |