| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643478469 |
| ASIN | B07KPMT3GK |
| Model | S10227120 |
| MPN | S10227120 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Alarm clock | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio capabilities | Dolby Digital Plus |
| Audio features | 2-Channel |
| Auto channel search | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Case colour | Black |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1 |
| Depth | 77.3 mm |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Electrical power consumption saving | 20 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.3 W |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Form factor | Widescreen |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| Headphone out | Yes |
| Height | 571.9 mm |
| Hotel mode | Yes |
| Maximum power consumption | 105 W |
| Mounting kit | Yes |
| On screen display | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| PC in D-Sub | Yes |
| Picture-In-Picture | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 54 W |
| Power cord included | Yes |
| Power management features | Eco Sensor |
| Quick installation guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Remote control type | TM1240A |
| Screen shape | Flat |
| Screen technology | Hypereal Picture Engine |
| Smart modes | Game, Movie |
| Smart TV | No |
| Software Included | LYNK REACH 4.0 |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivelling | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| TVI port | No |
| USB cloning | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-sub |
| Weight | 8.4 kg |
| Weight with stand | 11.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 979.9 mm |
| Width without stand | 98 cm |