Gold‑tinted Galaxy J7 (2017) delivers a 5.5” Super AMOLED screen, dual‑SIM LTE, 13 MP rear camera with HDR, 13 MP front selfie cam, 3 GB RAM, 16 GB storage expandable to 256 GB, Android 7.0 Nougat, 3600 mAh battery, fingerprint sensor, NFC, FM radio and a slim, lightweight chassis.
| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088857329 |
| MPN | 8806088857329 |
| ASIN | B072MKS4RY |
| Model | SM-J730FZDDDBT |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSPA+,HSUPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MID,MIDI,MP3,MPA,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3600 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HID,HOGP,HSP,MAP,OPP,PAN,PBAP |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Cables included | USB |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Certification | CE |
| Chat | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Conference call | Yes |
| Continuous audio playback time | 59 h |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Depth | 7.9 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 14 cm (5.5") |
| Display number of colours | 16 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | SAMOLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 152.5 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Multi-shot | Yes |
| Night mode | Yes |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Rear camera flash | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 10 GB |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASP,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 480p,720p,1080p |
| Weight | 181 g |
| White balance | Auto |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 74.8 mm |
| Zoom capability | Yes |