| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088278124 |
| ASIN | B01G3UHVZM |
| Model | UE55K5500 |
| MPN | UE55K5500 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 94 kWh |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 55.1 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 721.4 mm |
| Local Dimming | Yes |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PQI (Picture Quality Index) 400 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 27 |
| Operating system installed | Tizen |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 819 mm |
| Package width | 1400 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Processor cores | 4 |
| Remote control type | TM1240A |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 16 kg |
| Weight with stand | 17.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1241.6 mm |