| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088859484 |
| ASIN | B073RJQXB1 |
| Model | LC49HG90DMUXEN |
| MPN | LC49HG90DMUXEN |
| 3D | No |
| 3D Support | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | AMD FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 104 kWh |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Audio input | Yes |
| Backlight technology | LED backlight |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 3.0 hub |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,DisplayPort,HDMI |
| Color Bit Depth | 10-Bit (1.07B Colours) |
| Colour | Blue |
| Colour gamut | 88% |
| Colours | Black coal |
| Connectivity | HDMI DisplayPort, DisplayPort |
| Connectors | 1 x 3.5mm Audio In 1 x 3.5mm Headphone Out 1 x DisplayPort 2 x HDMI 1 x USB |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curvature | 1800R |
| Depth | 194.4 mm |
| Diagonal size | 49" |
| Display | LED |
| Display area | 119.58 x 33.63 cm |
| Display brightness typical | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display position adjustments | Height, swivel, tilt |
| Display resolution | 3840x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | QLED |
| Display type | QLED monitor / TFT active matrix |
| Displayport | Yes |
| Displayport Version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Edition | CHG90 |
| Energy class | Class B |
| Energy efficiency class | B |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| Game mode | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDR | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 369.4 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height with stand | 525.50 mm |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Included accessories | 1 x DisplayPort Cable 1 x HDMI Cable 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide |
| Included Software | Easy Setting Box |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum power consumption | 113 W |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Monitor Colour | Charcoal |
| No flickering | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating power consumption | 71 W |
| Operating temperature | 10 |
| Package depth | 476 mm |
| Package Height | 316 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1320 mm |
| Panel type | VA |
| PC Audio in | Yes |
| Position Adjustment | Height Adjustable Swivel Stand Tilt |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Rotating | Yes |
| Screen curvature | 180 cm |
| Screen shape | Curved |
| Speaker configuration | N/A |
| sRGB coverage (min) | 120% |
| sRGB coverage typical | 125 % |
| Swivelling | Yes |
| Tearing prevention technology | FreeSync |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -2/+15 |
| Touchsceen | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB | Yes |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable Size | 48.9" |
| Viewable size horizontal | 119.6 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Web Camera | No |
| Webcam | No |
| Width | 1203 mm |