| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086905862 |
| ASIN | B01674GMJA |
| Model | LS19E45KMW |
| MPN | LS19E45KMW |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | Audio (3.5mm),VGA |
| Certification | FCC, IC, FCC Part15 B, CE, KCC KN22, KN24, C-Tick AS / NZS3548, CCC: GB9254-2008 GB17625.1-2012 |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 55.7 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1440 x 900 pixels |
| Display surface | Matt |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy Star certified | Yes |
| Feet colour | Black |
| Game mode | Yes |
| HDCP | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 289.9 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| No flickering | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 394 mm |
| Package Height | 187 mm |
| Package width | 529 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -1 - 95° |
| Pixel pitch | 0.2835 x 0.2835 mm |
| Power consumption (off) | 0.005 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Safety | CB, cULus, KC, Soncap, Kucas, SASO, CCC: GB4943-2011 |
| Sleep timer | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1400 x 900 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Weight | 2.71 kg |
| Width | 439.9 mm |