| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643788445 |
| ASIN | B07Z57SW1K |
| MPN | LS24D332HSO/EN |
| SKU | LS24D332HSO/EN |
| AC adapter included | Yes |
| AC input voltage | 100 |
| Audio input | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cables included | HDMI |
| Colour | Black |
| Depth | 53.9 mm |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| Height | 342.1 mm |
| Height adjustment | No |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum power consumption | 30 W |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating temperature | 10 |
| Package depth | 408 mm |
| Package Height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 635 mm |
| Panel type | TN |
| Power consumption | 25 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -1 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| Weight | 2.8 kg |
| Width | 569 mm |