| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086672832 |
| ASIN | B00TR056SU |
| Model | S27E591C |
| MPN | S27E591C |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Yes |
| Bluetooth | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | Audio (3.5mm),HDMI |
| Depth | 59.9 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 365.7 mm |
| LED indicators | Power |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| No flickering | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 435 mm |
| Package Height | 140 mm |
| Package width | 695 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | VA |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| Screen shape | Curved |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 - 20° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 5.03 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 623.2 mm |