| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088385051 |
| ASIN | B01LZ882YU |
| Model | LU28E570DS/EN |
| MPN | LU28E570DS/EN |
| SKU | LU28E570DS/EN |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 3D technology | N |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input voltage | 100 |
| Adaptive-Sync Technology | AMD FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Annual energy consumption | 55 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Audio Line Out Ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Backlight | LED |
| Backlight technology | LED backlight |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 370 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | DisplayPort |
| Case colour | Black with Silver stand |
| Certification | Windows 10 |
| Colour | Black,Silver |
| Colour gamut | 72% |
| Colours | Black, metallic silver |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 187.1 mm |
| Diagonal size | 28" |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display Diagonal | 71.1 cm (28") |
| Display model in showroom | No |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Energy class | Class B |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Flat panel mount interface | 75 x 75 mm |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | Yes |
| G-Sync | No |
| Game mode | Yes |
| Gaming | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | 4K |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 2 x HDMI |
| HDR Support | No |
| Height | 468.5 mm |
| Height adjustable | No |
| Horizontal viewing angle | 170 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| Included Software | Easy Setting Box |
| LED backlight | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Package depth | 461 mm |
| Package Height | 141 mm |
| Package width | 740 mm |
| Panel technology | TN |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 0.16 mm |
| Power adaptor type | External |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (on) | 38 W |
| Power source | Mains Powered |
| Screen shape | Flat |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | 4K (2160p) |
| Screen width | 620.93 mm |
| Stand included | Yes |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -2/+20 |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| Vertical viewing angle | 160 |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | No |
| Viewable size horizontal | 62.1 cm |
| Viewable size vertical | 34.1 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.28 kg |
| Width | 660.9 mm |