| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088714561 |
| ASIN | B072B8D42D |
| Model | UE65MU6400UXXU |
| MPN | UE65MU6400UXXU |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 164 kWh |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Audio system | 2.0 |
| Auto depth enhancer | No |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HID |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 54.5 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital clean view | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| e-Manual | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Height | 840.4 mm |
| Instant on | Yes |
| Internet TV | Yes |
| LED indicators | Power |
| Local Dimming | No |
| Manual | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PQI (Picture Quality Index) 1500 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 27 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 205 mm |
| Package Height | 967 mm |
| Package width | 1617 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| PurColor | No |
| Screen Mirroring | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 720i,720p,1080i,1080p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Voice control | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 23.2 kg |
| Weight with stand | 28.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Width | 1456.1 mm |