| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643600013 |
| ASIN | B07MWSPSNZ |
| MPN | LH55OMNDPGB |
| SKU | LH55OMNDPGB |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Case colour | Black |
| Depth | 69.6 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Environmental | , Operating Temperature 0 to 40°C - Humidity 10 to 80% |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports | 2 x HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 1299 mm |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| LED backlighting type | Edge-LED BLU |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Network Interface | Ethernet |
| Orientation | Vertical |
| Pack quantity | 1 |
| Package depth | 367 mm |
| Package Height | 940 mm |
| Package width | 1466 mm |
| Pixel pitch | 0.53 x 0.5 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Purpose | Retail |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RS-232C | Yes |
| Screen Dimensions | 55in (Diagonal) |
| Serial ports | 1 x RS-232 |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| View angle | 178° (Horizontal - Max) x 178° (Vertical - Max) |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 42 kg |
| Width | 726.8 mm |
| Wireless System | Built-in |