| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643279394 |
| ASIN | B07F99V2QC |
| Model | LH43QBNEBGC |
| MPN | LH43QBNEBGC |
| SKU | LH43QBNEBGC |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Annual energy consumption | 111 kWh |
| Color gamut | 72% |
| Connectors | 1 x Audio Line-In 1 x Audio Line-Out 1 x DVI-D 2 x HDMI 2.0 1 x RJ45 1 x RS232C Out 2 x USB 2.0 |
| Depth | 58.4 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display type | LED |
| DVI port | Yes |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio | 5000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Edition | QB43N |
| Energy efficiency class | B |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDR Support | No |
| Height | 563.9 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Package depth | 149.9 mm |
| Package Height | 678.2 mm |
| Package width | 1097.3 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Pitch Size | 0.2451 x 0.2451 |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Refresh rate | 75Hz |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 10 W |
| RS-232C | Yes |
| Speaker configuration | 10W x2 |
| Speakers | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 9.89 kg |
| Weight with stand | 9.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 970.3 mm |