| Brand | Samsung |
| EAN | 8806092088214 |
| ASIN | B08WWWFBR7 |
| MPN | LS22F350FHRXXU |
| SKU | LS22F350FHRXXU |
| AC input voltage | 100 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio | No |
| Backlight | Yes |
| Brightness | 250 Lumens |
| Case colour | Dark Blue Grey |
| Colour | Black |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Depth without stand | 8.01 cm |
| Disk form factor | 3 |
| Display brightness typical | 200 cd/m² |
| Display diagonal | 54.6 cm |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display technology | LED |
| Display type | 75Hz Refresh RateFreeSync |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.3 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy rating | D |
| Flicker-free technology | Y |
| Form factor | Monitor |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HDMI | 1 |
| Height without stand | 30.2 cm |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating temperature | 10 |
| Panel technology | IPS |
| Panel type | TN |
| Power adaptor type | External |
| Power source | Mains Powered |
| Response time | 5 ms |
| RGB colour space | NTSC |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 21.5 in |
| Screen technology | IPS Panel |
| Tilt angle range | -1 - 22° |
| Tilt range | -2 ~ +20 ° |
| Viewable size horizontal | 47.7 cm |
| Viewable size vertical | 26.8 cm |
| Weight with stand | 2.8 kg |
| Weight without stand | 2.3 kg |
| Width without stand | 50.9 cm |