| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086881494 |
| ASIN | B00X9FA7OC |
| Model | LS24E65KBWV/EN |
| MPN | LS24E65KBWV/EN |
| SKU | LS24E65KBWV/EN |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adjustable display height | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Backlight technology | LED backlight |
| Bluetooth | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | DVI,VGA |
| Card reader integrated | No |
| Colour gamut | 72% |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Black |
| Compliant Standards | C-Tick, SASO, CB, FCC Part 15 B, CCC, PSB, cULus, KC, KUCAS, SONCAP, KCC KN22, KCC KN24 |
| Connection Type | VGA, DVI |
| Contrast | 1,000:1 |
| Depth | 55.1 mm |
| Diagonal size | 24" |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| ECO mode | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Environmental claim | Reduced Energy - Energy Star labelled |
| Ethernet LAN | No |
| Game mode | Yes |
| Height | 359.4 mm |
| Height adjustable | Height Adjustable |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 10 - 80% (non-condensing) |
| LED indicators | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mounting method | Wall Mount / stand |
| No flickering | Yes |
| OS Required | Windows 8.1 |
| Package depth | 433 mm |
| Package Height | 188 mm |
| Package width | 628 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | Plane to Line Switching (PLS) |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -1 - 95° |
| Pixel pitch | 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.005 W |
| Power consumption operational | 25 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.3 Watt |
| Power Watts | 30 W |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Stand included | Yes |
| Swivel angle | 90 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -3/+20 |
| Tilt angle range | -3 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| User Guide on CD-ROM | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Weight | 5.8 kg |
| Width | 554.8 mm |