| Brand | Samsung |
| EAN | 6950207319952 |
| ASIN | B00FMQNJN2 |
| Model | SND-6084 |
| MPN | SND-6084 |
| SKU | SND-6084 |
| Angle of rotation | 355° |
| Audio input | 1 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Depth | 132.1 mm |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form Factor | Dome |
| Height | 107.6 mm |
| Image quality adjustment | Brightness,Contrast |
| Image stabilizer | Yes |
| Interface | RJ-45 |
| Mac compatibility | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum aperture number | 1.2 |
| Maximum resolution | 1952 x 1116 pixels |
| Minimum illumination | 0.001 lx |
| Motion sensor | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Night vision | No |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Pan range | 0 - 354° |
| Placement supported | Indoor |
| Power source type | PoE |
| Progressive Scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Tilt angle range | 0 - 67° |
| Type | IP security camera |
| Video formats supported | H.264 |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 505 g |
| White balance | ATW,AWC,Indoor,Manual,Outdoor |
| Wi-Fi | No |
| Zoom capability | Yes |