| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088263236 |
| ASIN | B01HZU86TO |
| MPN | LH55UHFHLBB/EN |
| Model | LH55UHFHLBB/EN |
| SKU | LH55UHFHLBB/EN |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort |
| Color Bit Depth | 8-Bit (16.7M Colours) |
| Color gamut | 72% |
| Colour | Black |
| Computer system | No |
| Depth | 96.3 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display diagonal | 138 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display type | LED |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 4000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Edition | UH55F-E |
| Energy efficiency class | C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDR Support | No |
| Heat dissipation | 302.1 BTU/h |
| Height | 682.3 mm |
| Horizontal scan range | 30 |
| LED backlighting type | Direct-LED DID |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 297 W |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Package depth | 809 mm |
| Package Height | 320 mm |
| Package width | 1355 mm |
| Panel Coating | Non-Glare |
| Panel mounting interface | 600x400 |
| Panel type | D-LED DID |
| PC Audio in | Yes |
| Pitch Size | 0.63 x 0.63 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 180 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Response time | 8 ms |
| RS-232 interface | Yes |
| Touchscreen | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA | 600 x 400 600 x 400 |
| VESA mounting | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 21 kg |
| Width | 1211.5 mm |