| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643663551 |
| ASIN | B07PY8H686 |
| MPN | UE 55 RU 7305 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 158 kWh |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HID |
| Browsing | Yes |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 104 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| e-Manual | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 714.9 mm |
| Housing material | Plastic |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 27 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Package depth | 184 mm |
| Package Height | 852 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1397 mm |
| Parental Control | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| PurColor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control type | TM1240A |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Curved |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 97 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,1440p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 17.8 kg |
| Weight with stand | 18.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1236 mm |