| Brand | Seagate |
| EAN | 7636490067655 |
| ASIN | B01M284VPB |
| Model | ST500LX025 |
| MPN | V71700032GBR |
| SKU | V71700032GBR |
| .Shock Tolerance operating | 400 g @ 2 ms |
| Application | Internal PC/Laptop |
| Average latency | 5.6 ms |
| Bytes per sector | 4096 |
| Cache | 128 MB |
| Capacity | 512000 MB |
| Colour | Silver |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Compliant Standards | RoHS |
| Data transfer rates | Up to 600 MB/s |
| Depth | 100.3 mm |
| Device supported | Desktop PC / Workstation |
| Device type | Hybrid hard drive - internal |
| Dimensions | 69.85 x 7.0 x 100.35 (WxHxD mm) |
| Disk Capacity | 500 GB |
| Disk speed | 5400RPM |
| Drive Connection | SATA |
| Drive type | Internal |
| Edition | FireCuda |
| Environmentally friendly | Yes |
| Flash memory size | 8GB |
| Flash Memory Type | cMLC NAND |
| HDD Purpose | Desktop |
| HDD sustained transfer rate | 140 MiB/s |
| HDD Type | Hybrid |
| Height | 7 mm |
| Interface | SATA 3.0 (6Gb/s) |
| Interface type | SATA III |
| Interfaces | SATA 6 Gb/s |
| ISPC Code | 40363 |
| Load/unload cycles | 600,000 |
| Maximum operating shock | 400 G |
| Maximum power usage | 1.7 W |
| NCQ | Yes |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-recoverable errors | 1 per 10^14 |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating voltage | 5 V |
| Pack quantity | 1 |
| Package type | OEM |
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption idle | 0.45 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Sector size | 512E/4096N |
| Shock non operating | 1000Gs for 1ms |
| Speed | 7200 rpm |
| SSHD | Yes |
| Storage drive adapter included | No |
| Technology Type | SSHD |
| Type | Hybrid-HDD |
| Vibration non-operating | 5G (5-500Hz) |
| Weight | 92 g |
| Width | 69.8 mm |