| Brand | Seagate |
| EAN | 8719706002424 |
| ASIN | B01LZ5AOI4 |
| MPN | ST1000VX005 |
| SKU | ST1000VX005 |
| Component for | Surveillance system |
| Depth | 147 mm |
| Harmonized System HS code | 84717050 |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5" |
| HDD sustained transfer rate | 180 MiB/s |
| Heads | 2 |
| Height | 20.2 mm |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating Voltage | 5 / 12 V |
| Operating voltage | 5 / |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption idle | 4 W |
| Quantity | 1 |
| Start-up current | 1.8 A |
| Storage drive adapter included | No |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Type | HDD |
| Weight | 415 g |
| Width | 101.8 mm |