Tiny yet powerful, this mini PC runs an Intel Celeron J3355 at up to 2.5 GHz, supports dual‑channel DDR3L memory up to 8 GB, and fits a single 2.5″ SSD. It offers HDMI, DisplayPort, USB 2.0, Ethernet, Wi‑Fi, passive cooling, and Energy Star efficiency in a lightweight 1.3 kg chassis.
| Brand | SHUTTLE |
| EAN | 0887993000978 |
| ASIN | B01MFHSYZ8 |
| Model | NC02U3 |
| MPN | NC02U3 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 2.1 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, VCCI, R&TTE, RoHS, ErP |
| Chassis type | Nettop |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Cooling type | Passive |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 190 mm |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 500 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Height | 43 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Keyboard included | No |
| LED indicators | HDD,Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included | No |
| Number of memory slots | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 40 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.50 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 2.00 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | J3355 |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| Safety | CB, BSMI, ETL, CCC |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 1600 MHz |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Supported storage drive types | SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 1.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 165 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64 |