| Brand | SHUTTLE |
| EAN | 0887993001173 |
| ASIN | B071RTQRLC |
| Model | DS77U5 |
| MPN | DS77U5 |
| SKU | DS77U5 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio system | HD |
| AWG wire size | 23/28 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | FCC, CE, BSMI, C-Tick, RoHS, ErP |
| Chassis type | 1.3L sized PC |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10 64-bit, Linux 64-bit |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector gender | Male/Male |
| Cooling type | Passive |
| Data transfer rate max | 480 Mbit/s |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 200 mm |
| Display included | No |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 39.5 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| LAN controller | Intel® I211, Intel® I219 |
| LED indicators | HDD,Power |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Plug and play | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.10 GHz |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.50 GHz |
| Processor model | i5-7200U |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor threads | 4 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Safety | ETL, CB, BSMI |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Weight | 1.43 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 165 mm |