| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806087019087 |
| ASIN | B06XD27NCR |
| Model | LGM200N.AGBRTN |
| MPN | LGM200N.AGBRTN |
| 2G standards | GSM |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| 3G standards | HSDPA,HSPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| Audio formats supported | AAC,AAC+,AMR-NB,AMR-WB,FLAC,M4A,MIDI,MP3,OGG,WAV,WMA,eAAC+ |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Depth | 8 mm |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display type | IPS |
| Yes | |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 144.5 mm |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Pixel density | 294 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor model | MSM 8917 |
| RAM Capacity | 1.5 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 4160 x 3120 pixels |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | H.263,H.264,MPEG4 |
| Weight | 142 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 72.1 mm |
| Zoom capability | Yes |