| Brand | Kingston |
| EAN | 0740617293586 |
| ASIN | B07RYN7P2Q |
| MPN | SKC2000M8/250G |
| SKU | SKC2000M8/250G |
| 2D barcodes supported | Data Matrix, PDF417, QR Code |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Accessories included | Accessory Kit |
| Anti-dust filter | Yes |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Autonomy mode | No |
| Barcode reader | Yes |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery life | 14 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Brand compatibility | Acer |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| CAS Latency | 16 |
| Certification | CE, FCC |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSDHC |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Connector 1 | Mini-DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI/VGA |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector location | Bottom right |
| Connector Type | 40-pin, BRHS |
| Control type | Buttons |
| Controller type | SMI SM2262EN |
| Converter Type | Passive video converter |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 22 mm |
| Detachable display | No |
| Device type | Mobile phone/Smartphone |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display type | LED |
| DisplayPort version | 1.2 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| FireWire 800 | No |
| Flash memory | 32 GB |
| Glossy display | No |
| GPS satellite | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| HD type | WXGA |
| HDCP | Yes |
| HDD interface | SATA III |
| Height | 3.5 mm |
| Housing material | Plastic |
| Idle states | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Red |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile XMP | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| International Protection IP code | IP65 |
| Keyboard layout | Numeric |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Light levels direct sunlight | 0 - 100000 lx |
| Linear 1D barcodes supported | Code 128,Code 39,Facing Identification Mark,U.P.C. |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Manual | Yes |
| Master outer case height | 11.5 cm |
| Master outer case weight | 600 g |
| Master outer case width | 25.5 cm |
| Material | Acrylic, Steel |
| Maximum graphics card length | 37 cm |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 6 |
| Maximum psu length | 18 cm |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum screen size compatibility | 14.7 cm (5.8") |
| Mean time between failures | 2000000 h |
| Megapixel | 13 MP |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM,LPDDR4-SDRAM |
| Microphone in | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| NVMe | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 650 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3185 |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 9.0 |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2,1x2+2x1,1x4,2x1,4x1 |
| Pen included | No |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (read) | 2.1 W |
| Power consumption average | 0.2 W |
| Power consumption idle | 0.003 W |
| Power source type | Battery |
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Processor ARK ID | 128988 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor codename | Gemini Lake |
| Processor family | Qualcomm |
| Processor model | N4000 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 25 x 24 mm |
| Quantity per master outer case | 10 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Random read 4KB | 350000 IOPS |
| Random write 4KB | 200000 IOPS |
| Read speed | 3000 MB/s |
| Scenario Design Power SDP | 4.8 W |
| Screen shape | Flat |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Side window | Yes |
| SSD Capacity | 250 GB |
| Standard interfaces | USB |
| Storage media | SSD |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),3840 x 2160 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported resolutions | 4000 x 2000 1920 x 1200 1920 x 1080 1280 x 720 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| TBW rating | 150 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | No |
| Touchscreen type | Capacitive |
| TVI port | No |
| Type | Display |
| UART | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| User Guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight with stand | 2.19 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 80 mm |
| Write speed | 1100 MB/s |